Sugestie Jak Radzić Sobie z Przymusami do Uprawiania Hazardu®

Materiał chroniony prawem autorskim

Zanim przystąpicie do czytania i realizacji zwróćcie uwagę na zdanie:

SZKODA, (ŻE TO SIĘ STAŁO), ALE JA JUŻ NIE GRAM ”.

Co się stało?

Stało się to, że kiedy powstał impuls, jako myśl na poziomie podświadomości, za którą nie jesteś odpowiedzialny(podświadomość) i nie przekierowałeś go momentalnie i dopuściłeś do powstania przymusu na poziomie świadomości -jako myśli o mocnym natężeniu,  jeszcze możesz nauczyć się reagować i nie pójść zagrać.( na mitingu nauczą cię, jak rozróżnić impuls od przymusu i co robić…)

Jeśli pójdziesz zagrać –to najpierw jest Powrót – jeszcze możesz zareagować. Ale jak wejdziesz w Nawrót – będzie Ci już bardzo ciężko…(zobacz tutaj –wszystko o Nawrotach http://hazardzistki.org/?page_id=236 )

Po jakimś czasie wygaśnie to wszystko – ale musisz pracować nad sobą !

Temu służy Broszura

ANONIMOWI HAZARDZIŚCI

Sugestie Jak Radzić Sobie z Przymusami do Uprawiania Hazardu®

Wielu kompulsywnych hazardzistów, zwłaszcza ci, którzy są na wczesnych etapach zdrowienia, doświadcza przymusy do uprawiania hazardu. Ponawianie zachowań związanych z uprawianiem hazardu, które miało miejsce przez stosunkowo długi czas, połączone z myślami o hazardzie i skojarzone z przyjemnymi uczuciami, powoduje u kompulsywnego hazardzisty doświadczanie chęci uprawiania hazardu. Czasami te przymusy do obstawienia są tak intensywne i obezwładniające, że wywołują u hazardzisty nawrót.

Zamieszczamy tutaj niektóre sugestie na temat tego, jak radzić sobie z przymusem uprawiania hazardu.

SUGESTIE W JAKI SPOSÓB ZAPOBIEGAĆ POJAWIENIU SIĘ PRZYMUSU UPRAWIANIA HAZARDU

*Uczęszczaj na mitingi Anonimowych Hazardzistów tak często jak potrzeba, ale co najmniej raz w tygodniu.

*Zaangażuj się bardziej w program Anonimowych Hazardzistów. Podejmij się Służby Zaufanego Sługi.

*Regularnie telefonuj do innych członków AH.

*Czytaj i wracaj do czytania Combo Book Anonimowych Hazardzistów. Wielu członków AH twierdzi: „Wszystko czego potrzebuję, by trzymać się z dala od pierwszego obstawienia jest w tej małej żółtej książce”.

*Poproś innego członka AH o sponsorowanie (czyli o opiekę).

*Czytaj i ŻYJ Krokami Zdrowienia Anonimowych Hazardzistów. Na początku, normalny jest zdrowy sceptycyzm wobec pracy nad Krokami. Jednakże tysiące członków AH twierdziło, że im bardziej angażowali się w Kroki Zdrowienia, tym dalej są od uprawiania hazardu. Sugeruje się, by poprosić innego członka AH – najlepiej swojego sponsora (opiekuna) – o pomoc w pracy nad Krokami.

*Nie chodź do miejsc lub w okolice miejsc, gdzie uprawianie hazardu jest dostępne, włącznie ze stronami Internetowymi. Rób zakupy w sklepach lub supermarketach w których nie ma możliwości uprawiania hazardu lub gdzie ta sposobność jest poza zasięgiem wzroku.

*Nie patrz na cokolwiek, co jest przypomnieniem ciebie samego uprawiającego hazard – na przykład: rubryki sportowe lub giełdowe w gazetach, bilety na loterie, programy wyścigowe czy reklamy kasyn lub inne formy hazardu.

*Nie przyłączaj się do tych, którzy uprawiają hazard (to może oznaczać ograniczenie relacji z przyjaciółmi lub krewnymi.)

*Unikaj wciągania się w rozmowy o uprawianiu hazardu.

*Noś tylko niezbędne, minimalne ilości pieniędzy, które potrzebujesz dziennie. Jeśli to możliwe uruchom automatyczne opłacanie rachunków z twojego konta lub powierz to komuś, komu ufasz, jeśli chodzi o twoje finanse. Zlikwiduj karty kredytowe, debetowe i do bankomatów– wszystko to stanowić będzie barierę pomiędzy tobą i nadwyżką gotówki.

*Ustal datę rocznicy – czyli pierwszego mityngu Anonimowych Hazardzistów po twoim ostatnim obstawieniu. Wielu członków AH zyskuje zdrową wewnętrzną pewność siebie wiedząc, że nabyli nawyk nie obstawiania przez jakiś czas.

*Zmień swoje nastawienie. Jest ogromna różnica w zdaniach “ja muszę przestać grać” i “ja chcę przestać grać”. Pomyśl o tym. Jeśli musisz robić cokolwiek, prawdopodobnie nie będziesz chciał tego robić.

*Zmień swoje zachowanie.

To jest jedno z najtrudniejszych zadań ze wszystkich ludzkich dążeń, a co dopiero w Programie Anonimowych Hazardzistów. Tym niemniej, w żółtej Combo Book przedstawiono to, co jest konieczne dla kompulsywnego hazardzisty, aby doprowadzić do zmiany swojego charakteru i w ten sposób zapobiec nawrotowi. Członkowie GA odnotowali, że wady charakteru takie jak gniew, niecierpliwość, lenistwo, samoużalanie się, itd., prowadziły ich z powrotem do uprawiania hazardu. Zastępowanie negatywnych nawyków zdrowymi , jest niezbędne dla utrzymywania abstynencji.

*Weź pod uwagę doprowadzenie swojego ciała do lepszej kondycji fizycznej.

Powiedziano: “Przynieś swoje ciało, a umysł podąży za nim”. Jeżeli kompulsywny hazard jest chorobą umysłu, zatem dla kompulsywnego hazardzisty ma sens to , aby być we względnie dobrej kondycji fizycznej. Pamiętaj o powiedzonku: ” W zdrowym ciele zdrowy duch “.

SUGESTIE NA CZAS, KIEDY MASZ PRZYMUS UPRAWIANIA HAZARDU

Po pierwsze, rozpoznaj ten przymus. Stań się wnikliwie świadomy tego – jak się czujesz i co dzieje się w twoim umyśle. Wtedy mów do samego siebie “Dobrze. Mam teraz przymus uprawiania hazardu. Właśnie teraz chce mi się grać. SZKODA, (ŻE TO SIĘ STAŁO), ALE JA JUŻ NIE GRAM ”.

* Spokojnie. A więc twój przymus uprawiania hazardu jest bardzo silny. Ponownie, uznaj ten przymus i stań się świadomy tego , co się dzieje i mów do siebie samego . “W porządku, być może zagram za 10 minut.” Przeczekaj 10 minut. Jeśli przymus jest nadal, mów do samego siebie, “w porządku być może będę grał za następne 10 minut.” Następne znajdź coś innego do zrobienia przez te 10 minut. Jeżeli przymus trwa nadal (utrzymuje się) powstrzymaj się od uprawiania hazardu przez kolejne 10 minutowe odstępy czasu. Wytrzymaj to. Przymus uprawiania hazardu minie.

* Wyobraź sobie, że twój umysł jest projektorem slajdów i myśli, które wchodzą do twojego mózgu to slajdy. Idź do spokojnego miejsca, zamknij oczy i ZMIEŃ SLAJD ! Odrzucaj i nie przyjmuj myśli o uprawianiu hazardu. Myśl o którymś z członków rodziny, o kimś kogo kochasz, o twojej pracy, o przyjemnych czynnościach – tylko nie o uprawianiu hazardu. Możesz to zrobić, jeśli uspokoisz swój umysł i skoncentrujesz się.

* Akceptuj fakt, że nie możesz uprawiać hazardu w bezpieczny sposób. To może wydawać się bolesną oczywistością, ale wielu członków AH relacjonowało swój nawrót do uprawiania hazardu, jako skutek zastanawiania się nad tą kwestią. Podczas tych wewnętrznych rozmyślań mogą pojawić się takie argumenty: „ Tym razem będzie inaczej ”, „Nie jest jeszcze ze mną tak źle”, „Skończę z tym, gdy się odegram” i „ To mi się należy ”. Akceptacja jest jednym z kluczowych składników programu Anonimowych Hazardzistów.

* Powiedz Modlitwę o Pogodę Ducha : “Boże, użycz mi pogody ducha, abym godził się z tym, czego nie mogę zmienić, odwagi, abym zmieniał to, co mogę zmienić, i mądrości, abym odróżniał jedno od drugiego”. Powtarzaj tą modlitwę, aż przymus zniknie. Wyciszenie umysłu wyciszy przymus uprawiania hazardu.

* Pracuj nad Krokiem Drugim i Trzecim Zdrowienia. Wyobraź sobie, że oddajesz przymus uprawiania hazardu Sile Wyższej. Wielu członków AH żyje według powiedzenia: „Odpuść, pozwól Bogu.”

* Idź na miting Anonimowych Hazardzistów nie zważając na to, co czujesz.

* Idź do spokojnego miejsca i medytuj. Jedną z prostych metod może być zamknięcie oczu i „wpatrywanie się” w przestrzeń, wyobrażanie sobie przymusu, jako konkretnego przedmiotu ( nie ma znaczenia, co to jest). Skupiaj się na tym przez kilka minut. Gdy masz ten przedmiot w swoim umyśle , wyobraź sobie rozpadanie się go na drobne kawałki. Twój przymus uprawiania hazardu rozpadnie się razem z nim.

* Zadzwoń do kogoś, komu ufasz. Powiedz jemu lub jej o twoim przymusie uprawiania hazardu.

* Zostaw gotówkę, czeki i karty kredytowe, idź spotkać się z kimś.

* Przestań rozwodzić się nad przymusem. Wyjdź ze swojej „skorupy”. Idź i pomóż komuś innemu.

* Myśląc o obstawianiu rozważaj cały czas konsekwencje tego. Większość z nas obstawiając, nie rozważa możliwości przegranej. Weź pod uwagę możliwość, że ty przegrasz. Myśl o tych wszystkich razach, kiedy przegrałeś. Wszystkie formy uprawiania hazardu są propozycjami straty. Ty prawdopodobnie znów przegrasz. Czy przegranie tych pieniędzy –w połączeniu z pieniędzmi, które już straciłeś i z problemami, które już masz – rzeczywiście sprawi, że poczujesz się lepiej ? A jeżeli wygrasz, co stanie się z tymi pieniędzmi ? Co stało się z tymi wszystkimi pieniędzmi z poprzednich wygranych ? Gdzie one są ? Co jest przyczyną twojej obecnej sytuacji finansowej ? Czy to nie uprawianie hazardu wpędziło cię w tarapaty? Czy ty nie widzisz, że obstawiasz za cokolwiek już wygrane uprzednio– I CORAZ WIECEJ? Czy nie jest prawdą, że wygrana daje ci możliwość zapłacenia kilku rachunków, jednak ty zostawiasz sobie na boku pieniądze na DALSZE UPRAWIANIE HAZARDU ? Czy nie jest prawdą, że każda wygrana zostanie użyta jako amunicja do podtrzymywania toczącej się wojny z hazardem?

* Wypisz argumenty za i przeciw uprawianiu hazardu w twoim życiu. Weź kartkę papieru i podziel na dwie kolumny. Po lewej stronie napisz listę wszystkich dobrych spraw, które dało ci uprawianie hazardu. Po prawej stronie, napisz wszystkie złe sprawy, które wydarzyły się w wyniku uprawiania przez ciebie hazardu. Bądź szczery i uczciwy.(Zauważ: może zechcesz oszacować każdą pozycję w skali 1- 10 w zależności od ważności, gdzie 10 oznacza najważniejszą, a 1 oznacza najmniej ważną sprawę. Kiedy skończysz, podsumuj każdą kolumnę i porównaj wynik). Kiedy lista jest kompletna, używaj jej jako narzędzia do przypominania sobie skutków uprawiania hazardu w twoim życiu.

* Podejmij decyzję o tym, jak zapełnisz swój wolny czas zamiast uprawiania hazardu.

* Podejmij decyzję, że nie będziesz uprawiał hazardu. TYLKO DZISIAJ !

Raz jeszcze, to wszystko są jedynie sugestie. Dlaczego nie mógłbyś wynaleźć takich sposobów, które będą działać najlepiej w odniesieniu do ciebie ?

(KOREKTA 9/00

DRUK 10/06)

Tłumaczenie: Iwona-Isia (Iwona G.)

ang.craving – chęć, pragnienie,pożądanie

ang.craving -» rzeczownik: głód (u osoby uzależnionej) (kat.: psychologia)

Wszystko o NAWROTACH na

http://hazardzistki.org/?page_id=249

IMPULS (ang. Impulse) –powstaje na poziomie podświadomości, najważniejszą cechą jest to, że jest to nagła, silna potrzeba zrobienia czegoś, niekontrolowana

Myśli „Myśli to są tylko myśli. Nie jesteś odpowiedzialny za pierwszą myśl, która wpada ci do głowy. Jesteś odpowiedzialny za to, co z nią zrobisz, czyli jakiego dokonasz wyboru…”

 

Przymus (ang.urge) – to już jest poziom świadomości, przymus jest silnie ukierunkowany na jakieś działanie ale bardziej stabilny, nie nagły

 

Materiał chroniony prawem autorskim