Powrót i Nawrót

 Przypominam „hazard był, kiedy rodził się Chrystus. Jest i będzie”.

Chodzi tylko o to, żeby tym, którzy zachorowali na hazard kompulsywny dać szansę.

 

W tym tygodniu wszystko o NAWROTACH w uzależnieniu od kompulsywnego hazardu.

 

Ja przepraszam ale jestem tak zmęczona, że idę spać, więc tylko fragmenty.

 

 

W GA – AH nie używa się słowa „ześlizg” tylko „nawrót” – Ale w tym artykule używa się obu słów.

Plan Ześlizgu

 

Musisz mieć plan na wypadek ześlizgu. Głupotą jest myśleć, że nigdy nie będziesz mieć problemu.  Musisz zaplanować, co zamierzasz zrobić, jeśli masz problemy. Hunt et al. (1971)  stwierdził  w badaniu nad zdrowiejącymi uzależnionymi, że trzydzieści trzy procent pacjentów ześlizgnęło się w ciągu dwóch tygodni od chwili zakończenia leczenia.Sześćdziesiąt procent ześlizgnęło się w ciągu trzech miesięcy. Na koniec ósmego  miesiąca, sześćdziesiąt trzy procent.

Najgorszą rzeczą jaką  możesz zrobić podczas ześlizgu jest myślenie, że zupełnie nie powiodło ci się w zdrowieniu. Jest to nieprawidłowe myślenie. Nie jesteś całkowicie przegrana.Nie wszystko stracone. Popełniłaś błąd i musisz się z niego nauczyć. Odpuściłaś sobie jakieś części swojego Programu i teraz płacisz za to. Musisz zbadać dokładnie, co się stało i wrócić do zdrowienia.  

 

Łańcuch zachowania:

 

Wszystkie zachowania występują w oczywistej kolejności.

Najpierw jest WYZWALACZ. Jest to zewnętrzne wydarzenie, które rozpoczyna sekwencję zachowania. Po wyzwalaczu, przychodzi

MYŚLENIE. Większa część tego myślenia przychodzi bardzo szybko, i nie podchwycisz tego(nie zauważysz)dopóki nie przestaniesz i nie skupisz się na tym(skoncentrujesz). Myśl wyzwala(uruchamia – wyzwala) 

UCZUCIA, które dają ci energię i kierunkują na działanie. Następnie przychodzi

ZACHOWANIE albo działanie zapoczątkowane przez wyzwalacz. W końcu, zawsze jest KONSEKWENCJA wynikająca z moich działań.

 

WYZWALACZ – MYŚLENIE – UCZUCIA – ZACHOWANIE – KONSEKWENCJA

 

Przyjrzyjmy się sekwencji zachowania i jak to działa. W drodze z pracy, Jerzy, zdrowiejący kompulsywny hazardzista, przechodzi koło kiosku (to jest wyzwalacz).Myśli: „miałem ciężki dzień. Może kupię sobie kilka zdrapek”(wyzwalacz rozpoczyna myślenie). Jerzy pragnie (craves) zagrać. (myślenie wyzwala -uruchamia uczucia). Jerzy wchodzi do kiosku i zaczyna uprawiać hazard (uczucia wyzwalają –uruchamiają zachowanie).Jerzy ma nawrót – ześlizg(zachowanie ma konsekwencje).

 

Przyjrzyjmy się innemu przykładowi: Jest godzina 23 i Beata nie może spać (wyzwalacz).Myśli :”nigdy nie zasypiałam dopóki nie zagrałam(Myślenie).Czuje narastający niepokój (lęk), że nie śpi (Uczucie).Wstaje i gra (Zachowanie).Traci wszystkie pieniądze i popada w taką depresję, że nie może pracować rano (Konsekwencje).

 

Marilyn – uaktywnienie choroby

„oni nie rozumieją ,że nawet rzucanie monetą może UAKTYWNIĆ chorobę. Jak mam to im wyjaśnić?

 „Jeśli ja kupię bilety na loterię, totka i wygram mogę stwierdzić: „O rany, ale mam szczęście – odmieniło się wreszcie. No to pójdę sobie do kasyna albo na wyścigi  i zobaczę czy tam też tak będzie. Może już za mną te siedem złych („chudych”) lat i przygrywania”. Jeśli jesteśmy kompulsywnymi hazardzistami, może być tylko gorzej jeśli będziemy kontynuowali uprawianie hazardu. Skończy się więzieniem, obłędem lub śmiercią.

Ale nie trać Isia zbyć wiele czasu na wyjaśnianie tym, którzy w to nie wierzą, powiedz im tylko, że ty będziesz, jeśli zdecydują się wrócić na mitingi…”

W TYM TYGODNIU DOKOŃCZĘ-mam nadzieję

 http://www.cghub.org/rlapprevention1.html