H.A.L.T.

Oto przykład amerykańskiej mądrości 50-letniego Gamblers Anonymous(amerykańskiego AH) – w odpowiedzi na moje twierdzenie, że nie miało dla mnie – hazardzistki znaczenia czy grałam na pusty żołądek czy na pełny. I to, że nie ma znaczenia czy jestem głodna czy też nie, jeśli chodzi o jakąkolwiek ewentualność do nawrotów! I że, jak człowiek jest chory, to wyznaczanie granicy „zbyt”(głodny itd.) bywa absurdalne.

H.A.L.T.

Portal Amerykański dla Zdrowiejących Hazardzistek

http://www.femalegamblers.info/

Vol. XI  Issue No. 2   February 2009 


GŁODNA, ZDENERWOWANA, SAMOTNA, ZMĘCZONA

Są takie sprawy przed którymi jesteśmy ostrzegani, kiedy przychodzimy do AA. Ponieważ, kiedy stajemy się zbyt głodne, zbyt zdenerwowane, zbyt samotne albo zbyt zmęczone, możemy szukać złudnego rozluźnienia w alkoholu. Wiele z nas pojawiło się w AA po wielu latach zaniedbywania się przez nas same i to było jak objawienie(odkrycie), że potrzebowałyśmy zadbać o siebie. I AA dostarczało narzędzi, by dawać sobie radę przynajmniej z niektórymi podstawowymi sprawami, takimi, jak zdenerwowanie czy samotność.

 

MYŚLI

Kiedy jesteśmy głodne, czy możemy zwolnić i zjeść coś? Kiedy jesteśmy zmęczene, czy możemy pamiętać o tym, że może tak warto byłoby pójść wcześniej do łóżka? Kiedy jesteśmy zdenerwowani czy możemy pamiętać, by użyć narzędzi przebaczenia i modlitwy albo zrobić obrachunek, kiedy jesteśmy w błędzie? Czy opuszczamy mitingi i przeskakujemy pracę w służbach grupy, podczas, gdy siedzimy w domu i czujemy się samotni? Czy  może  raczej  napiłybyśmy się?

 

W jaki sposób HALT dotyczy mnie w GA (AH)?

Przeglądałam zasoby Internetu szukając informacji na temat tego, co AA nazywa HALT i znalazłam powyższy artykuł. 12 Krokowy Program AA uczy zdrowiejących alkoholików, by przestrzegali 4 sygnałów alarmujących HALT-u: GŁODU, ZDENERWOWANIA, SAMOTNOŚCI, ZMĘCZENIA.

Chciałam sprawdzić w jaki sposób albo czy w ogóle dotyczy to kompulsywnej hazardzistki w GA(AH). Więc przerwijmy milczenie i zobaczmy:

 

GŁODNA :  ang. Hungry  HALT

Fizyczny głód nie jest tym, co wpływałoby na kompulsywną hazardzistkę. Nie znam żadnej zdrowiejącej hazardzistki, u której wyzwalaczem do nawrotu byłoby to, że z głodu skręca się jej żołądek albo dlatego, że opuściła posiłek. Nie! Dla kompulsywnej hazardzistki, takim powodem jest zwykle emocjonalny, duchowy albo materialny głód, który narasta w nas. Jesteśmy „głodne” rzeczy materialnych lub emocjonalnego balansu albo duchowego zaspokojenia pragnień. Pomyśl nad tymi pytaniami:

 

Czego jesteśmy „złaknione”?

Dlaczego jesteśmy złaknione właśnie tego?

Dlaczego myślimy, że hazard zaspokoi (zagłuszy) te łaknienia?

 

ZDENERWOWANA (WŚCIEKŁA, ZŁA) ang: angry (HALT)
Z jakiego powodu jesteśmy zdenerwowane, sfrustrowane czy rozczarowane?

W jaki sposób myślimy, że hazard ukoi złość (wściekłość, zdenerwowanie) czy rozczarowanie?

Jaki będzie zdrowszy sposób na poradzenie sobie z tymi zmiennymi emocjami?

SAMOTNA: ang. Lonely  (HALT)

Czy byłaś kiedyś w zatłoczonym pokoju i czułaś się tak, jakbyś była całkiem sama, tak jakby tam nikogo nie było? Wiele razy czujemy samotność, wtedy, kiedy tak naprawdę nie jesteśmy same. Nie musisz być ani stanu wolnego (singlem) ani sama, by odczuwać samotność. Samotność jest tylko emocją i tak, jak do każdego innego uczucia czy emocji musimy mieć na podorędziu mechanizmy do radzenia sobie z nimi, tak, aby radzić sobie z nimi w najbardziej zdrowy sposób. Ukrywanie naszej samotności przed innymi lub skrywanie się przed naszą samotnością często sprawia, że czujemy się nawet bardziej samotne czy odizolowane od innych.

 

Czy naprawdę jesteśmy samotne?

Czy odpychamy tych, którzy się o nas troszczą, po to by skryć nasze uczucia w nasze uprawianie hazardu?
 

ZMĘCZONA: ang: Tired HALT

W AA mówią o byciu zbyt zmęczonym i potrzebie wysypiania się. Ale dla kompulsywnej hazardzistki są dwa rodzaje zmęczenia, którym powinnyśmy poświęcić uwagę: zmęczenie fizyczne i zmęczenie emocjonalne. Stajemy się zmęczone z powodu braku snu lub zbytniej aktywności i to wpływa na nasze nastroje, co może stać się wyzwalaczem do nawrotu do epizodu uprawiania hazardu ( co spowoduje, że będziemy jeszcze bardziej zmęczone etc, etc).Ale dla kompulsywnej hazardzistki to oznacza także, że stajemy się emocjonalnie zmęczone i wyczerpane z powodu ciągłych prób maskowania – ukrywania naszych problemów, ukrywania strat finansowych, stresów z powodu naszych długów i prób trzymania się naszych kłamstw i podstępów (oszustw).Tak więc, czego możemy się nauczyć na temat bycia zmęczonymi?

 

Czy jesteśmy fizycznie czy emocjonalnie wyczerpane przez nasze uzależnienie?

Jakie aspekty naszej choroby poniewierają nami najbardziej?(np. oszustwa, kłamstwa, ukrywanie, stres, etc)?

Co powinnyśmy robić, kiedy jesteśmy zmęczone?

Fizycznie?

Emocjonalnie?

 

Tak więc, HALT dotyczy kompulsywnej hazardzistki w procesie zdrowienia. Potrzebujemy tylko być świadome sygnałów ostrzegawczych, tak jak wszyscy inni, którzy zmagają się z uzależnieniem. Być może jeden z tych sygnałów ostrzegawczych – sam w sobie – nie doprowadzi mnie do uprawiania hazardu ale dwa lub więcej – mogą. Dlatego też, potrzebujemy zwracać baczną uwagę i zmierzać się z nimi w miarę ich pojawiania. Kiedy stajemy się „głodne” (pożywienia lub innych rzeczy), zwróćmy uwagę na te sprawy i nie pozwólmy im się nakładać jedne na drugie. Kiedy stajesz się ZDENERWOWANA (ZŁA, WŚCIEKŁA) – użyj narzędzi przebaczenia i modlitwy. Jeśli poczujesz się SAMOTNA, zrób coś z tym – wstań i spędź czas z innymi, nie pogrążaj się w samotności. A jeśli poczujesz się zmęczona, fizycznie i emocjonalnie, odpocznij i „naładuj swoje baterie”.
 

 

HALT także odnosi się do “zadbaj o siebie”. Musimy się nauczyć dbania o siebie w pierwszej kolejności, tak więc, jakie są inne sposoby w jakie możemy/powinnyśmy zadbać o siebie?
Tammy from Texas 

Tłum: Iwona –Isia

 

Dodam od siebie, że ja się dalej z HALT-em dalej nie w pełni zgadzam i wolę Listę Nawrotową – choć w Internecie wydrukowałam tylko część tej genialnej listy… http://hazardzistki.org/?page_id=2

 Iwona-Isia