Nawroty – McGinley

Materiał chroniony prawem autorskim

HOW TRIGGERS CAN LEAD TO RELAPSE

http://www.femalegamblers.info/

 

 

Vol. X  Issue No. 11   November 2008 

 

By Bobbe McGinley, Clinical Director/CEO of ACT – Counseling & Education

 

Wywiad z autorką

http://pl.youtube.com/watch?v=4OvDKAfmoHw&feature=channel

 

JAK WYZWALACZE MOGĄ PROWADZIĆ DO NAWROTU

 

Wyzwalaczem wewnętrznym może być cokolwiek, typu myśl lub uczucie, które znajduje się pierwotnie wewnątrz, a które jest skojarzone z zachowaniem uzależniowym. Oto przykład, powiedzmy, że czujesz się dzisiaj trochę przygnębiona(„depresyjna”). Może to być skojarzone z tym, że kiedy czujesz się smutna, jedziesz do kasyna, myśląc, że to poprawi ci nastój.  Cokolwiek w środku, uczucie czy pamięć o czasie i miejscu, które kiedyś było rozwiązywane poprzez uzależnieniowe zachowanie może posłużyć jako wyzwalacz i myśl, która zwykle się pojawia dźwięczy czymś takim: “Kiedy czuję tak, ja to robię, i to sprawia, że czuję się lepiej. ”

Ktoś uzależniony od alkoholu nie może wypić nawet jednego kieliszka, jeden „strzał” nie jest opcją dla kogoś, cierpiącego z powodu uzależnienia i tylko jedno rzucenie  kości nie jest opcją dla kompulsywnego hazardzisty..

Jesteśmy bombardowani wyzwalaczami codziennie, od tablic ( bilbordów) i czasopism po reklamy telewizyjne, filmy i niektóre wydarzenia społeczne. Widzieliśmy i słyszeliśmy promocje sprzedaży w skali od “Wygraj główną nagrodę za jednym obstawieniem” w kasynie, lub wypróbuj  najnowszy “Odlotowy” napój w najmodniejszym barze w mieście.

Stawanie  się Świadomym i Uświadomionym
 

Miej przygotowany plan w przypadku niespodziewanych starych emocji i pozornych(powierzchniowych) uczuć, i wyzwalaczy powodujących zachowania uzależnieniowe. Zazwyczaj dzieje się, kiedy najmniej się ich spodziewamy. Ważne jest, aby być w stanie rozpoznać znaki ostrzegawcze i jest to szczególnie trafne w odniesieniu do kogoś, szamotającego się albo nowego na drodze zdrowienia .
 

Musimy być świadomi, że wewnętrzne i zewnętrzne wyzwalacze będą dawały znać o

sobie od czasu do czasu. Naszym zadaniem jest stawać się odpowiedzialnym za to, jak reagujemy na nie i nie zawsze jest to takie łatwe zadanie.
 

Niektóre nawroty wśród osób uzależnionych występują, gdy są one w negatywnym stanie umysłu a niektóre wówczas, gdy ktoś przeżywa wyż emocjonalny lub życie jest dobre. Podobnie, jak ludzie z przewlekłymi chorobami muszą dostosować swój styl życia i ponosić odpowiedzialność za opieką nad samymi sobą, to samo dotyczy osób uzależnionych.

 

► Miej plan ogólny, zdobądź numery telefonów od zdrowiejących przyjaciół i umieść  na szybkim wybieraniu (opcja w telefonie-przyp.tłum.), idź na miting, zadzwoń do swojego Opiekuna (sponsora), terapeuty, doradcy lub na numer gorącej linii (telefony zaufania – przyp.tłum.)

 

►Napisz  listę miejsc, ludzi i rzeczy związanych z twoim uzależnieniowym zachowaniem

 

► Sporządź listę wewnętrznych uczuć powiązanych z korzystaniem z – depresji, euforii, gniewu, stresu, samotności, sukcesem, i tak dalej.

 

► określ, które z tych czynników są w chwili obecnej i podkreśl je jako znaki ostrzegawcze.

► Napisz listę szczególnych znaków ostrzegawczych, które musisz zidentyfikować i ułóż je według ważności.► Wypracuj szereg alternatywnych sposobów (a nie tylko jeden), które możesz wykorzystać do rozwiązywania każdego znaku ostrzegawczego, np. chodzenie do kina, zamiast do baru (lub kasyna), wyrzucanie gniewu, płacz zamiast tłumić smutek. Eksperymentuj, aby sprawdzić, co działa najlepiej.
  

 

 

 

► Zdaj sobie sprawę z tego, że wszystko mija i to uczucie, nastrój lub przymus miną. Powiedz sobie, że nie musisz działać pod ich wpływem, że masz wybór. Będziesz mocniejsza w rezultacie. Pomódl się lub medytuj przez kilka minut; znajdź coś, co działa dla ciebie.► Nie tylko myśl, mów lub napisz plan, zastosuj go!
  

 

 

 

► Znajdź alternatywy (inne sposoby –przyp.tłumacza), które są atrakcyjne i nagradzające w jakiś sposób. Jeśli masz problemy ze swoim planem, to może oznaczać, że twój plan jest zbyt ambitny, trudny lub nieodpowiedni. Przeanalizuj, jakie są bariery i podyskutuj o tym z kimś, komu ufasz.

► Jeśli jesteś w niekomfortowej sytuacji, odpuść

► Wkładając trochę pracy i mając ogrom wsparcia będziesz w stanie  iść do przodu w życiu, wiedząc, że podjęłaś kroki mające na celu bycie świadomą, i nigdy nie bój się poprosić kogoś o pomoc.
 

Bobby McGinley pracowała z Problematycznymi i Kompulsywnymi hazardzistami odkąd została Dyplomowana przez Radę Arizony Do Spraw Kompusywnego Hazardu,Inc. Ona jest Dyrektorem Klinicznym, Doradcą i Konsultantką ACT Doradztwo i Edukacja http://www.actcounseling.com

 

Uwaga tłum.

Był 2006 rok i Program GA(AH) nie był dostępny polskim kompulsywnym hazardzistom.

Żeby się ratować, na moim Forum http://www.hazardzisci.info/?page_id=369

wymyślałam cuda, żeby coś zrobić z czasem. Po 15 latach uprawiania hazardu, nie miałam ani Rodziny ani pracy – miałam tylko 24 godziny na dobę wolne.

Żeby nie zwariować, pisałam, czytałam i tłumaczyłam artykuły.

W tym czasie moimi znajomymi byli tylko hazardzistki i hazardziści – wiedziałam, że jeśli się od nich nie odetnę – wciągną mnie z powrotem – to było podświadome bronienie się.

Potem, kiedy zajęli się mną Amerykanie, dowiedziałam się o „wypełnianiu pustki”(broszura „do….90 dni”), o tym, że „ nie zadawaj się z osobami, które uprawiają hazard”(Combo Book) i o tym, że miałam rację w wielu sprawach.

 

Co mi bardzo pomagało? To, że cały czas powtarzałam sobie „to tylko taki etap – to minie”.

 

Ja ten Program GA(AH) swoim Życiem potwierdziłam.

Iwona-Isia